Historia zespołu

Czila i Tara - zespół, a w zasadzie tandem muzyczny, utworzony w 2013 roku w Rzeszowie obok Straszydla przez Raw Pixel'a (Tara) oraz Tomasza Pusto (Czila).


Czila i Tara jest diadą powstałą w roku 2013, bazującą na własnych tekstach i kompozycjach. Od tego czasu niezmiennie tworzy muzykę. Tara pisze teksy (nie rzadko z pomocą Czili) natomiast Czila piszę muzykę (nie rzadko z pomocą Tary). Muzyka i tekst powstają tego samego dnia, kiedy obaj muzycy tworzą. Dzięki temu każdy z utworów jest niejako "pocztówką z owego dnia", katalizatorem emocji oraz wypadkową inspiracji. Niedoskonałości oraz kiksy wynikają najczęściej z powodów antropomorfizacji pojedynczych dźwięków. Na swoim koncie ma już ponad 30 utworów.


W twórczości Czili i Tary próżno szukać łatwych rozwiązań. Gusta, upodobania muzyczne czy światopogląd członków zespołu bywają nietypowo odmienne. Pomimo to zespól flirtuje z wszechobecną popkulturą co owocuje karkołomnymi fuzjami łatwych melodii i nie rzadko trudnych do przetrawienia dźwięków. W efekcie daje intrygującą i wytrawną mieszankę dla przeciętnego zjadacza chleba. Podczas czteroletniej już przygodzie, duet wykorzystywał wiele instrumentów m.in.: klarnet, melodyka, kontrabas, trąbka, puzon, elektryczny bas bezprogowy, gitara akustyczna, sample (elektroniczne i tworzone przez siebie), syntezatory. Ważnym elementem powstawania muzyki jest też nagrywanie przeróżnych odgłosów tzw. instrumenty alternatywne.


Teksty są wypadkową prywatnych obserwacji, ale także i echem różnych filozofii, przemyśleń dotykających teraźniejszego życia. Chwilami ironiczne, sagają sprawy koegzystencji, plastiku. Bywają incydentalnie, uszczypliwie i pogardliwie. Niepowszednio Tara doszukuje się makiawelicznego sprzeciwu wymierzone przeciwko biernej wegetacji i bezmyślnej konsumpcji. Zdarza się, że w tekstach występują fragmenty istniejących już dzieł.

Ciekawostką jest, że wszystkie tytuły piosenek rozpoczynają się od litery "K".


Kolektyw ze względu na złożoność materiału i ilość instrumentów nie zagrał jeszcze oficjalnego koncertu. Zespół nie ma na koncie żadnego oficjalnego wydawnictwa.

Powstało jedynie niezależne Demo zespołu, wydane przez NSSiB pod tytułem "Komercjalizacja Komercji" na której znalazło się pięć utworów:

Karmazynowy Ślad

Krucjata Psich Dusz

Kwaśny Deszcz

Koreański Dyskurs

Kontemplacja Lustrzana


Czila i Tara publikuje swoje utwory między innymi w serwisie YouTube. Do piosenek dołączone są teledyski, które stanowią nieoddzwonioną część każdej piosenki. Wizja pozostaje w połączeniu z klimatem utworu, a trzon ich powstawania tworzą fragmenty starych filmów głównie z pierwszej połowy XIX w. 


W teraźniejszej przyszłości zespół planuje wydać winyl.